نرم افزار صندوق قرض الحسنه – بهترین نرم افزار صندوق قرض الحسنه تحت وب

نرم افزار صندوق قرض الحسنه – کدام نرم افزار صندوق قرض الحسنه برای صندوق ما بهتر است؟

زمانی که صحبت از قرض الحسنه می شود عموم افراد تصور می کنند که یک نرم افزار ساده حسابداری می تواند نیازهای آنان را برآورده سازد و بلافاصله اقدام به خرید و تهیه یک نرم افزار حسابداری می نمایند. اما پس از گذشت اندک زمانی در کمال تعجب متوجه میشوند نرم افزار حسابداری خریداری شده جوابگوی نیازهای آنها نمی باشد!!!

نکته حائز اهمیت این است که نرم افزار های حسابداری را نمیتوان به عنوان جایگزین نرم افزار صندوق قرض الحسنه به کار برد. زیرا هدف و کاربرد اصلی نرم افزارهای حسابداری متفاوت است با اهداف و کاربرد نرم افزار صندوق قرض الحسنه… همچنین طراحی و اصطلاحات به کار رفته در نرم افزارهای صندوق قرض الحسنه می بایست به قدری ساده باشد که هر شخصی بدون هیچ آموزش خاصی بتواند از آن نرم افزار استفاده نماید.

نرم افزار صندوق قرض الحسنه تحت وب

به هرحال برای روشن تر شدن موضوع و بررسی دقیق تر به مباحث زیر بپردازیم:

  • مقدمه ای بر صندوق قرض الحسنه

  • تاریخچه شکل گیری صندوق قرض الحسنه

  • انواع صندوق های قرض الحسنه

  • اساسنامه صندوق های قرض الحسنه

  • نرم افزار صندوق قرض الحسنه 

  • امکانات نرم افزار مدیریت صندوق قرض الحسنه

  • انواع نرم افزار صندوق قرض الحسنه

  • نرم افزار صندوق قرض الحسنه رایگان

  • کدام نرم افزار صندوق قرض الحسنه برای ما بهترین انتخاب است؟

مقدمه ای بر صندوق قرض الحسنه

تقریبا همه ما با مفهوم قرض و قرض الحسنه آشنایی داریم، قرض الحسنه نوعی قرض  است که قاعدتا در آن سود یا بهره ای بابت قرض دهنده نداشته باشد که می توان برای آن زمان برگشت تعیین کرد و یا بدون تاریخ و به شرط توان پرداخت، قرض گرفته یا پرداخت نمایید که البته در عرف و عامیانه می توان گفت حتی در صورت عدم پرداخت در تاریخ مقرر شده باز هم نباید به آن جریمه، بهره یا سودی تعلق گیرد چرا که از قرض الحسنه بودن خارج می گردد.

قرض دادن پول برای رفع مـشـکـلات و نیازهای اطرافیان امـری پـسندیده و قابل تحسین است و در آموزه های دینی و مذهبی نیز به آن تاکید شده است، موضوع قرض دادن به نیازمندان است تا جایی که در روایات ما آن را از صدقه برتر دانستند. البته در دین اسلام هم شرایط قرض دادن به قرض دهنده و گیرنده بدون حساب و کتاب نبوده است.

برای مثال حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(ص) که می فرمایند: بدهى، سه گونه است: کسى که هرگاه طلبکار باشد، مهلت مى‏دهد و چون بدهکار باشد، مى‏پردازد و تعلّل نمى‏ورزد. چنین کسى سود مى‏برَد و زیان نمى‏کند؛ و کسى که اگر طلبکار باشد، به موقع مى‏گیرد و اگر بدهکار باشد، نیز به موقع مى‏پردازد. چنین کسى نه سودى مى‏برد و نه زیانى مى‏کند؛ و کسى که اگر طلبکار باشد، به موقع پس مى‏گیرد و اگر بدهکار باشد، در پرداخت آن تعلّل مى‏ورزد، چنین کسى زیان مى‏کند و سودى نمى‏برد.

نه تنها در احادیت، و قرآن به مساله قرض دادن و گرفتن و همچنین کمک به نیازمند تاکید و پافشاری شده است بلکه این امر، کاملا انسان دوستانه و اجتماعی می باشد و تاثیرات مثبتی بر جوانب و بعدهای یک جامعه و اجتماع می گذارد.

تاریخچه شکل گیری صندوق قرض الحسنه:

 

مدیریت صندوق قرض الحسنه و اعطاء وام

 

 

قرض و امانت دهی در جامعه ما از قدیم الایام وجود داشته است ولیکن از آنجا نام صندوق قرض الحسنه بر آن نهاده شده که قرض دادن و گرفتن از حالت فردی و تک بودن خارج شده و فریضه قرض دادن به سمت گروهی و جمعی رفته و محل جمع آوری پول و غیره را در صندوقچه ای واحد و با مدیریت شکل داده شده ای صورت دادن و تا آنجا که ما تحقیق کرده ایم: تاریخ اولین صندوق در کشور ما بر می گردد به سال ۱۳۴۶ که مرحوم میرزا علی فلسفی امام جماعت مسجد لرزاده در نزدیکی میدان خراسان تهران، که با دیدن افراد نیازمندی که خواستار کمک بودند تصمیم می‌گیرد با کمک جمعی از نمازگزاران خیر و بازاری، به این افراد نیازمند کمک نماید و با قرض و وام دادن با این اشخاص کار و شغل مناسبی برای آنها فراهم نماید.

البته صندوق قرض الحسنه چهارده معصوم(ع) که ایشان برپا نمودند آنچنان رسمی نبوده و در سال ۴۷ صندوق قرض الحسنه جاوید با تلاش و زحمات مرحوم سید تقی خاموشی و مرحوم فلسفی تاسیس شد که تا کنون هم در حال ارائه خدمات به مردم و نیازمندان می باشد.

خداوند روح موسسان این امر خیر را غریق رحمت کند که تلاش های بسیار زیادی برای ایجاد صندوق قرض الحسنه نمودند.

 

انواع صندوق های قرض الحسنه:

همانطور که می دانیم صندوق های قرض الحسنه در ایران بر اساس نوع و حجم فعالیت به دسته بندی های مختلفی تقسیم میشوند.

براساس آخرین دسته بندی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی صورت پذیرفت، صندوق ها به چهار دسته تقسیم می شوند:

 

نوع اول: صندوق قرض الحسنه خانوادگی:

قطعا نام این نوع صندوق ها را همه ما شنیده ایم، و گاها در اکثر خانواده ها حداقل یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی وجود دارد.

نحوه تشکیل این نوع صندوق ها به این شکل است که گاها جمعه از اعضای فامیل و یا دوستان با یکدیگر تشکیل یک صندوق قرض الحسنه می دهند. و با سرمایه گذاری اولیه در این صندوق اقدام به اعطای تسهیلات(وام) به اعضا می نمایند. نحوه ارائه وام در هر صندوق خانوادگی متفاوت می باشد.

از ویژگی های مثبت این صندوق های قرض الحسنه خانوادگی با توجه به اینکه این صندوق ها رسمیت ندارند و به صورت حقوقی ثبت شده نیستند، می توان اقرار کرد افراد اعتماد، میل و رغبت بیستری در خصوص عضویت در این نوع صندوق ها را دارند.

 

نرم افزار صندوق قرض الحسنه خانوادگی

 

نوع دوم: صندوق قرض الحسنه مساجد یا محله ای:

زمانی که نام مساجد و یا نام حسینه ها را می شنویم اولین مفهومی که در ذهن ما تداعی می شود، مفهوم برگزاری نماز و مناسبات مذهبی است… در صورتی که در واقعیت چنین موضوعی صحت ندارد.

 رسالت اصلی یک مسجد علاوه بر برپایی نماز جماعت و مناسبات مذهبی، انجام امور فرهنگی، رسیدگی به مشکلات و … مردم است.

از آنجایی که حضور افراد مومن، خداجوی و خیّر در مساجد پررنگ تر است و با توجه به اهداف و رسالت مسجد نیاز به راه اندازی یک صندوق قرض الحسنه در مساجد احساس می شود.

با توجه به تعداد مساجد در محله ها و وجود افراد خیّر در این مساجد، اگر یک صندوق قرض الحسنه تشکیل گردد میتوان گام بزرگی را در کاهش بسیاری از مشکلات افراد نیازمند برداشت.

عموما صندوق قرض الحسنه مساجد به صورت هیئت امنایی می باشد که هیئت امنای مسجد مربوطه وظیفه مدیریت این کار خداپسندانه را به عهده دارند.

در صندوق قرض الحسنه مساجد همانند صندوق قرض الحسنه خانوادگی میزان اعتماد، میل و رغبت بیشتری برای همکاری افراد خیّر وجود دارد.

همچنین طبق آمار بانک مرکزی، اکثر صندوق های قرض الحسنه مساجد ماهیت حقوقی و ثبت شده ای ندارند.

 

 

صندوق قرض الحسنه مساجد

 

نوع سوم: صندوق قرض الحسنه ادارات یا سازمان ها:

علاوه بر دو نوع صندوق قرض الحسنه ای که معرفی گردید، دسته سوم به صندوق قرض الحسنه ادارات یا سازمان ها تعلق می گیرد.

نحوه تشکیل این نوع از صندوق قرض الحسنه بدین صورت است که در یک سازمان یا اداره افراد در گروه های کوچک اقدام به راه اندازی یک صندوق قرض الحسنه می نمایند. گاها مشاهده شده در یک سازمان یا نهاد تعداد زیادی صندوق قرض الحسنه وجود دارد.

در برخی موارد هم خود سازمان یا نهاد دولتی اقدام به راه اندازی یک صندوق قرض الحسنه می نماید.

 

نوع چهارم: صندوق های تحت پوشش بانک مرکزی:

همانطور که از نام این صندوق ها مشخص است به گروهی از صندوق های قرض الحسنه اطلاق می گردد که تحت نظارت بانک مرکزی هستند و ماهیت رسمی و حقوقی دارند.

فرایند اعطای تسهیلات در این نوع صندوق ها برای عموم افراد آزاد می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *